
Bekanta dig med arbetslivet och förtjäna -ansökan börjar senare
Handelslaget KPO erbjuder grundskoleelever, tiondeklassare, gymnasieelever och de som deltar i HUX- och TELMA-utbildningen möjligheten att lära känna arbetslivet på olika platser i Handelslaget KPO under två veckors Bekanta dig med arbetslivet och förtjäna -sommarpraktik.
Vi kommer att informera senare om ansökningstiden och hur du kan ansöka.
Ansökningstiden informeras senare.
Vad är Bekanta dig med arbetslivet och förtjäna? (obs. 2024 nedan)
- Bekanta dig med arbetslivet och förtjäna -praktiken riktar sig till grundskoleelever, tiondeklassare, gymnasieelever och unga som deltar i HUX- och TELMA-utbildningen. Observera att ungdomar som studerar till ett yrke inte kan bli valda till sommarpraktiken.
- Sommarpraktiken omfattar skolbarn i åldern 14–17 år som inte tidigare har arbetat inom handel (Prisma, S-market, Sale, Emotion, ABC) och turism- och cateringbranschen (restauranger, hotell), med undantag för eventuella tidigare skolors PRAO-perioder.
- En studerande kan endast ha en introduktionsperiod för samma yrke. En praktikant som var förra sommaren kan söka igen i sommar endast till ett yrke inom ett annat område. Till exempel kan en praktikant som jobbade på restaurang förra sommaren (MaRa-sektorn) ansöka om praktik inom handelsbranschen denna sommar.
- Sommarpraktikprogrammets anställningsförhållande är två veckor (tio arbetsdagar) och kan utföras mellan 1.6.-31.8.2024.
- Längden på en studerandes arbetsdag får vara max 6 timmar och den ska infalla mellan klockan 8.00-18.00. Om en student insjuknar under sommarpraktiken kan arbetsgivaren erbjuda möjlighet att genomföra praktiken senare.
- För utförandet av Bekanta dig med arbetslivet och förtjäna-sommarpraktikprogrammet kommer det att betalas ut en lön på 395 euro år 2024. Lönen i sin helhet inkluderar semesterersättning från praktikperioden och alla andra ekonomiska förmåner enligt kollektivavtalet.
KPO:s verksamhetsställen:

