Vuoden 2014 Kannustajat-seurat valittu


15.1.2014

KPO aloitti viime vuoden alusta muiden tukimuotojen rinnalla uuden sponsorointimuodon ”Kannustajat”. Vuoden 2013 tukisumma, joka oli yhteensä n. 10 000 euroa, on nyt maksettu seuroille.

Kannustajat-toiminnassa osuuskauppa ja seura sopivat yhteistyöstä, jossa seuran kannustajaksi liittyneiden asiakasomistajien kerryttämä Bonus lasketaan yhteen ja KPO maksaa tästä potista tietyn prosenttiosuuden. Mitä enemmän asiakasomistaja kerryttää itselleen Bonusta sitä enemmän hänen kannattamansa yhdistyksen tukipotti kasvaa. Tukisumma ei pienennä asiakasomistajien omia Bonuksia.

Kannustajiin voivat liittyä kaikki KPO:n asiakasomistajatalouksien pääjäsenet, mutta koko asiakasomistajatalouden ostot huomioidaan. Pääjäsenen tulee kirjautua Omalle S-kanavalle (www.s-kanava.fi) ja valita seura, jota koko perhe haluaa tukea. Kannustajiin liittyäksesi ei tarvitse olla seuran jäsen, pelkkä kiinnostus asiaa kohtaan riittää.

Osuuskauppa KPO:n Kannustajat-toimintaan vuodelle 2014 tuli 50 hakemusta, joista mukaan valittiin 26 seuraa tasaisesti kaikilta KPO:n kolmelta jäsenalueelta. Seurat valitaan mukaan vuodeksi kerrallaan.

Vuonna 2014 mukaan on valittu seuraavat seurat:

Jäsenalue A

FC KoMu
Laihian Luja, suunnistusjaosto
Malax IF – Skidor
Maxmo Sportklubb rf
Sundom IF
Vaasan Mailan Juniorit ry
Vaasan Palloseuran Juniorit ry
Vaasan Uimaseura – Vasa Simsällskap ry/rf
Vaasan Vasama ry
Vaasan Vasamattaret ry

Jäsenalue B

Gamlakarleby idrottsförening (GIF)
GBK rf
IK Kronan Ishockey
Kokkolan Uimaseura ry–Gamlakarleby Simsällskap rf
KPV:n Juniorit ry
Kälviän Tarmo
Larsmo Bollklubb rf
OK Botnia
Team IFK Lepplax
Voimistelu- ja urheiluseura Into

Jäsenalue C

Haapajärven Kiilat ry, Kiilat Hockey
Haapaveden Urheilijat ry, Huskit
Jalkapalloseura FC YPA ry
Kalajoen Junkkarit
Kalajoen Naisvoimistelijat ry
Ylivieskan Jääkarhut ry