SOK liittyy Pellervo-Seuran jäseneksi


6.6.2016

SOK on hyväksytty osuustoimintajärjestö Pellervo-Seura ry:n jäseneksi. SOK päätyi hakemaan seuran jäsenyyttä, koska se arvioi pystyvänsä näin parhaiten edistämään osuuskauppojen ja osuustoiminnallisen ajattelun kehitystä Suomessa.

– Parhaiten turvaamme osuuskauppojen toimintaedellytyksiä toimimalla entistä kiinteämmässä yhteistyössä muiden osuustoiminnallisten yritysten kanssa. Viime vuodet ovat näyttäneet, että osuustoiminnan periaatteille on selvästi uutta tilausta. Osuustoiminta luo talouteemme sekä vakautta että uutta aktiivisuutta, johtaja Veli-Pekka Ääri SOK:lta korostaa.

SOK:n jäsenyys on otettu Pellervo-Seurassa ilolla vastaan.

– Pellervo on osuustoiminnan kehittämisjärjestö ja yhteistyöfoorumi. Haluamme tehdä mahdollisimman laaja-alaista yhteistyötä yritysmallin kehittämiseksi. SOK:n liittyminen Pellervon jäseneksi on suuriarvoinen asia järjestöllemme, sillä se tuo merkittävää lisävoimaa ja rohkaisua kehittämistoiminnalle ja koko yhteisöllemme, toimitusjohtaja Sami Karhu sanoo.