KPO:lta tukea Kannustajat-seuroille yli 18 000 euroa


15.2.2016

Osuuskauppa KPO sponsoroi toimialueensa seuroja muiden tukimuotojensa rinnalla Kannustajat-ohjelman kautta. Seurat valitaan mukaan vuodeksi kerrallaan.

Vuonna 2015 mukana oli 38 paikallista seuraa. Vuoden 2015 tukisumma, joka oli yhteensä yli 18 000 euroa, on nyt maksettu seuroille.

Kannustajat-toiminnassa osuuskauppa ja seura sopivat yhteistyöstä, jossa seuran kannustajaksi liittyneiden asiakasomistajien kerryttämä Bonus lasketaan yhteen ja KPO maksaa tästä potista tietyn prosenttiosuuden. Mitä enemmän asiakasomistaja kerryttää itselleen Bonusta sitä enemmän hänen kannattamansa seuran tukipotti kasvaa. Tukisumma ei pienennä asiakasomistajien omia Bonuksia. Seuroilla on mahdollisuus saada Kannustajat-toiminnan kautta jopa 4 500 euroa.

Kannustajiin voivat liittyä kaikki KPO:n asiakasomistajatalouksien pääjäsenet, mutta koko asiakasomistajatalouden ostot huomioidaan. Pääjäsenen tulee kirjautua Omalle S-kanavalle (www.s-kanava.fi) ja valita seura, jota koko perhe haluaa tukea.